Играчки, застрашаващи здравето и живота на децата, некачествени играчки, които се чупят при първата употреба, играчки, вредни за околната среда и произведени при нечовешки условия на труд – играчките на пазара често крият неприятни тайни. Като родители се стремим да осигуряваме най-доброто на децата си и затова е важно да сме информирани и внимателни при покупките (и да даваме насоки на близките си, които искат да зарадват нас и детето с подарък).
Първа по важност, разбира се, е безопасността на детето. В световен мащаб годишно се случват стотици инциденти с деца, предизвикани от играчки, някои от които завършват фатално (повече по въпроса можете да прочетете на https://toysafety.org). За да осигурим безопасност на детето си, всички играчки трябва да бъдат качествени, подбрани съобразно с възрастта му, да се уверим, че са сглобени правилно и да бъдат използвани според предназначението, посочено от производителя.
На територията на Европейския съюз всички стоки за свободна продажба следва да бъдат маркирани със знака “CE”. Така се гарантира, че играчката отговаря на изискванията за безопастност, въведени с т.нар. стандарт EN 71 за нейните механични и физични свойства, химичесн състав, огнеустойчивост и др. Проблемът е, че няма изискване за преминаване през задължителни тестове преди пускане на играчката на пазара. В повечето случаи достатъчна е едностранна декларация от производителя, че са спазени нужните стандарти, което на практика означава, че отговорността за безопастността на децата е в нашите ръце.
Най-честата причина за наранявания, свързани с играчки, е поглъщане или аспириране на дребни частици. Такива инциденти са особено чести при децата под 3-годишна възраст. Когато избирате играчка за бебе или дете под 3 е важно да се уверите, че тя не се разглабя на части, достатъчно малки да бъдат погълнати, както и че няма части с подобен размер, които могат да бъдат откъснати.
Играчките, съдържащи малки магнити, също не са подходящи за деца под 3 г., както и играчки с връзки, шнурове и т.н с дължина над 18 см. Ако купувате играчка с батерии, уверете се, че детето не може само да ги извади, тъй като те могат да крият рискове от задавяне и химически изгаряния
Материалите, от които играчката е направена, също трябва да са безопасни за здравето, особено за децата, които все още изследват предметите като ги поставят в устата си. Уверете се, че използваните бои и материали не са токсични, а в случай, че не сте сигурни – не позволявайте на детето да я лапа или ближе. Когато е възможно, избирайте играчки от естествени материали, например дърво, за които производителят може да гарантира, че не са използвани вредни за здравето бои или лакове.
Имайте предвид също, че множество материали се считат за допустими в малки концентрации, но при увеличаване на концентрацията, на която е изложено детето, крият рискове за здравето (например т.нар. CMR субстанции). Най-просто казано наличието им в една играчка може да не е проблем, но ако повечето играчки, с които детето играе, ги съдържат, съществува риск за здравето му.
Счупените играчки могат да крият риск от порязване и други наранявания, така че редовно преглеждайте вещите на детето и отстранявайте веднага повредените.
Особено внимателни бъдете, ако пазарувате от интернет сайтове, базирани извън ЕС или от неоторизирани търговци, както и когато купувате играчки втора ръка и не сте сигурни за произхода им. Макар да са примамливи с ниската си цена, такива играчки често могат да са некачествени и опасни.
Малките местни производители, с които можете да контактувате лично и които следят отблизо процеса на производство на играчките са много добра опция. Те могат да ви предоставят информация от първа ръка по въпросите, които ви интересуват, освен това са по-отворени за обратна връзка и препоръки. И не на последно място – зад такива бизнеси обикновено стоят хора, които взимат присърце работата си, често самите те имат деца и опитът им като родители е в основата на разработката на продуктите.